Recenze

Nevíte, jakou si do nového domu či bytu pořídit podlahu? Srovnáváte výhody a nevýhody PVC, parket, dlažby, laminátové či dřevěné plovoucí podlahy? Přidejte si do výčtu marmoleum. Přírodní linoleum, marmoleum, se začalo vyrábět v Nizozemsku už před sto lety. Později ho sice v tuzemsku nahradily krytiny z PVC, ale dnešní trend přírodních materiálů umožnil jeho návrat.

Marmoleum se hodí na podlahu bytů, kanceláří i veřejných budov. A to také tam, kde je podlahové vytápění, protože dobře vede teplo.

Materiál se vyrábí z lněného oleje, pryskyřice, dřevité moučky, vápence, pigmentů a juty, tedy z prakticky nevyčerpatelných zdrojů surovin. Je ekologický, a až doslouží, což bývá zhruba po 25 až 40 letech, je možné ho bez obav spálit, uložit na skládku odpadu, nebo dokonce kompostovat.

Celobarevná podlahová krytina odolává bodovému zatížení nábytku. Nemá žádné nežádoucí zdravotní účinky, naopak, na povrchu se nemnoží bakterie, takže je vhodná pro lidi s dýchacími potížemi. Díky tomu, že jde o hladkou krytinu, se z ní snadno stírá prach. Navíc má i antistatické vlastnosti.

Již z výroby je marmoleum opatřeno vrchní vrstvou ochranného polymeru, takže je odolnější vůči mechanickému poškození. Pokud by se povrch například propálil cigaretou, stačí skvrnu jemně přebrousit a znovu nanést ochrannou vrstvu polymeru.

„Marmoleum se i jednoduše udržuje, suchým čištěním prachovým mopem a odstraňováním skvrn,“ popisuje Robert Bartušek ze společnosti Forbo Flooring.

Přírodní linoleum se dodává v mnoha barevných odstínech, v rolích o šířce dvou metrů a délce kolem 32 metrů, ale i ve čtvercích 33,3x33,3 centimetru nebo 50x50 centimetrů či jako zámková plovoucí podlaha. Jednotlivé části se mezi sebou spojují svařovacími šňůrami.

Marmoleum však vyžaduje perfektní přípravu podkladu, proto je jeho položení dražší než u jiných podlahovin. „Podlahářské firmy si za instalaci účtují v průměru 500 korun za metr čtvereční,“ říká Petr Háger ze společnosti Linfo.

K dostání je krytina v různých tloušťkách (2, 2,5, 3,2 a 4 milimetry), podle čehož se také odvíjí cena, která začíná zhruba na 450 korunách za metr čtvereční.

Cena položeného marmolea včetně práce je tak vyšší než u laminátových nebo PVC podlah, ale zase nižší než u parket či dřevěných podlah.