Dikobraz

 

Dikobrazi jsou pomalu pohybující se zvířata. Na ochranu před predátory se u nich srst na hřbetě a na ocasu přeměnila v tuhé, duté bodliny. Pod dlouhými tenkými bodlinami se nachází ještě druhá řada kratších a tlustších ostnů. Není pravda, že by dikobraz dokázal své bodliny vystřelovat, ostny se ale mohou uvolnit a zůstat zapíchnuté v kůži útočníka. 

Dikobrazi žijí v Africe, v jižní a jihovýchodní Asii. V Evropě se můžeme s dikobrazy setkat na Apeninském poloostrově a na Sicílii, na Balkáně zřejmě vyhynuli.

Jsou to vegani, živí se ovocem, kořínky a hlízami. Bývají aktivní převážně v noci, ve dne spí ve vyhrabaných norách. Jsou-li vyrušeni, naježí bodliny a začnou chřestit dutými ocasními ostny. Když ani to vetřelce neodežene, otočí se k němu zády a pokouší se ho nabodnout. Protože zvláště spodní, kratší bodliny se snadno uvolňují, může dikobraz způsobit i těžká zranění. Udává se, že se pohybují rychlostí asi 3,2 km/h.


 

Dikobrazi jsou děleni do tří podrodů:

Podrod Acanthion zahrnuje středně velké dikobrazy o délce těla 455–735 mm a váze okolo 8 kg.
Dikobraz jávský (Hystrix javanica) žijící na indonéských ostrovech Java, Bali, Sumbawa, Flores, Lombok, Madura a Tanahjampea,
Dikobraz krátkoocasý  obývající velkou oblast Asie od Nepálu přes severovýchodní Indii po jižní Čínu; na jih pak přes Indočínu a Malajský poloostrov po indonéské ostrovy Sumatra a Borneo.

Podrod Hystrix zahrnuje větší dikobrazy o délce těla 600–930 mm a váze 10–30 kg.
Dikobraz jihoafrický (Hystrix africaeaustralis) žijící v celé jižní Africe od Keni a Konga na severu po Jihoafrickou republiku.
Dikobraz obecný (Hystrix cristata) obývá rovníkovou Afriku v Tanzanii, v Etiopii a v pruhu od Senegalu po Kamerun, v severní Africe žije u pobřeží Středozemního moře od Maroka po Libyi; v Evropě žije v Itálii, kde na sever zasahuje až k Bologni,
druh dikobraz srstnatonosý (Hystrix indica) žijící v Asii v pruhu od Turecka přes Irák, Írán, Pákistán a Indii po Sri Lanku; na severu dosahující do zakavkazských republik a Kazachstánu, u Středozemního moře od Sýrie po Izrael a ostrůvkovitě i v Saúdské Arábii a v Jemenu.

Podrod Thecurus zahrnuje spíše menší dikobrazy o délce těla 420–665 mm a váze 3,8–5,4 kg.
Dikobraz bornejský (Hystrix crassispinis) obývající indonéský ostrov Borneo,
Dikobraz filipínský (Hystrix pumila) žijící na filipínském ostrově Palawan,
Dikobraz sumaterský (Hystrix sumatrae) vyskytující se na indonéské Sumatře.